Minyon Hotel | COVID 19

Değerli Misafirimiz

 

MİNYON HOTEL  olarak, kurulduğumuz günden bu yana, sağlığınız ile ilgili bütün gereklilikleri uluslararası standartlarda eksiksiz bir şekilde yerine getiriyoruz.  Evrensel boyutta yaşanmakta olan koronavirus  (COVID-19)’un yaratmış olduğu bu zorlu günlerin üstesinden birlikte gelmek için işletmelerin önlemlerini en üst düzeyde almaları gerekliliğinin bilincindeyiz.

 

Neler yapıyoruz?

 

  • Mevcutta kullanılan ve uygulanılan hastalıklardan korunma (POSİ) prosedürü, koronavirüs (COVID-19) açısından güncellenip ,uygulamasına hızla geçilmiştir.
  • Otel yönetimi tarafından tüm çalışanlarımız virüsten korunma yöntemleri konusunda bilgilendirilmiştir.
  • Tesisimizdeki genel alanların temizlik ve dezenfeksiyon sıklıkları artırılmıştır.
  • Misafirlerimizin temas ettikleri tüm alan ve yüzeyler sıklıkla dezenfekte edilmektedir.
  • Yeme ve içme hizmeti sunduğumuz tüm alanlarda mevcut gıda güvenliği uygulamalarımız devam etmektedir.
  • Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere, konu ile ilgili ulusal ve uluslararası tüm otoriteler kesintisiz olarak takip edilmekte ve otel içi bilgilendirmelerimiz yapılmaktadır.
  • Tesisimizdeki el dezenfektan sayıları artırılmıştır.

 

Uygulamalarımızı güncellemeye devam edeceğimizi bilgilerinize sunar, sağlıklı günler dileriz.

 

MİNYON HOTEL

 

                                      MİNYON HOTEL  SALGIN TEDBİR PLANI

 

Minyon Hotel olarak ülkemizde ilk Covid-19 vakası görüldüğü andan bugüne kadar tüm önlemleri almış ve bundan sonrada T.C Sağlık bakanlığının paylaştığı önlem planlarını da yakından takip ederek tüm önlemleri almaya devam ediyoruz. Tüm genelgelere ek olarak çalışanımızın ve misafirlerimizin sağlığını korumaya yönelik kendi önlemlerimizi de ödün vermeden uygulamaya devam ediyoruz.

 

T.C Sağlık Bakanlığı ve Turizm Bakanlığının belirlemiş olduğu Koronavirüs tedbirleri neticesinde İçişleri Bakanlığının yayınlamış olduğu Konaklama Tesislerinde Uygulanacak Standartlar ve Tedbirler Hakkında otellere gönderilen kararnamede Misafirlerimizin ve otel olarak Personellerimizin uymak zorunda olduğu birtakım kurallar belirlenmiştir, bunların neticesinde Otelimize giriş yapan tüm misafirlerimizin ve personelimizin aşağıdaki başlıca maddelere uymaları zorunlu kılınmıştır.  Minyon Hotel olarak “Tesis İçi Salgın Tedbir Planı” ve Temizlik Ve Hijyen Prosedürleri şu şekildedir;

 

1-      Misafirlerimiz otelden çıktıktan sonra gerekli dezenfektan ve temizlik yapıldıktan sonra oda en az 24 saat boş bırakıldıktan sonra hizmetinize sunulmaktadır.

 

2-      Maskesiz olarak personelimizin ve misafirlerimizin otel içine girmesi ve genel alanlarda dolaşması kesinlikle yasaktır.

 

3-      Otel kapalı genel alanları için dışarıdan temiz hava verilmektedir.

 

4-      Otele giriş esnasında ateş ölçümü yaptırmak zorunludur.

 

5-      Misafirlerimiz son 14 gün içerisinde  ülke dışı bir seyahatte bulundular ise bildirmek ile yükümlüdür..

 

6-    Misafirlerimiz HES kodlarını check-in esnasında bildirmekle yükümlüdür.

 

7-Giriş ve çıkış esnasında resepsiyon önünde 1 (bir) den fazla misafir bulunmayacaktır. Resepsiyona geldiğinizde bekleyen var ise sosyal mesafe koruyarak bekleme yapılması zorunludur.

 

8-Otel misafir ve personel girişlerine, bahçe kahvaltı alanına  alkol bazlı el dezenfektan konulmuştur.

 

9-Otel genel alanlarına misafirlerimizin kullanımı için Covid-19 Koruyucu  3 katlı cerrahi maske ve alkol bazlı el dezenfektanı konulmuştur.

 

10-Farklı odalarda kalan misafirler aynı masada belirlenen kişi sayısından fazla oturamayacaktır. Ancak aynı odada kalan misafirler aynı masa ve koltuklarda oturabilirler.

 

11-  Konaklama sürenizde korona virüs semptomlarından bir veya birkaçının olduğundan şüphelenen misafirlerimiz olması durumunda tesis korona virüs sorumlularına resepsiyona gelerek bilgi vermelidir.

 

12-  Otelimiz girişi, resepsiyon, ortak alanlar ve bahçe dış alanda bulunan kahvaltı salonumuz dahil tüm genel kullanım alanları sosyal mesafe planına uygun olarak düzenlenmiştir. Sosyal mesafeye ilişkin gerekli önlemler almış, işaretlemeler yapılmıştır ve tesisimize plana uygun kapasiteden fazla misafir kabul edilmeyecektir.

 

13-  Misafirlerimizin konaklama sürecinden sonra, kişisel kullanıma sunulan malzemeler (havlu, çarşaf vb.) en az 60 C de yıkanmaktadır. Odalarımız Misafirler odadan ayrıldıktan sonra en az 2 saat doğal şekilde havalandırılmaktadır. Havalandırma ve klima sisteminin sterilizasyonu sağlanmaktadır. Odalarda bulunan su ısıtıcıları, televizyon ve klima kumandaları, kapı ve pencere kolları ile çekmece kulpları gibi misafirlerin sıklıkla temas ettiği/edebileceği tüm noktalar misafir tesisten ayrıldığında dezenfekte edilmektedir.

 

14-  1 (bir) günden fazla sürede konaklayacak tüm misafirlerimiz talep etmese dahi iki (2) günde bir çarşaf nevresim yastık kılıfı ve havluları değiştirilecektir.

 

15-  Misafirler kaldıkları odaların temizliği için talepte bulunsa dahi  misafir odadayken sosyal mesafe nedeniyle yapılamamaktadır.

 

16-  Kahvaltı salonumuz dış alanda  yer almaktadır ve bu süreçte kahvaltı açık büfe olarak veya serpme şekilde misafirlerimizin temasına kapalı şekilde servis edilmektedir. Masalarda kapalı şekilde tek kullanımlık baharatlar sunulmaktadır. Kahvaltı servisi verilen masalar arası mesafe 1,5 metre,  sandalyeler aralıklı olacak şekilde düzenlenmiştir.

 

17-  Otel içerisinde genel kullanım alanlarına dezenfektan yerleştirilmiştir.

 

18-Bahçe ve terasta bulunan tüm masa ve sandalyeler sosyal mesafe gözetilerek konumlandırılmıştır.

 

19- Otel içerisindeki tüm personel maske kullanmaktadır. Temizlik personelleri Maske, Siperlik ve gerekli dezenfektan teçhizatları ile çalışmaktadır.

 

20-  Misafir odalarına talebe göre el dezenfektanı ve koruyucu cerrahi maske konulmaktadır.

 

21-Tüm alanların temizliği, yüzeyin niteliğine göre standartlara uygun dezenfeksiyon malzemeleri ile yapılmaktadır. Tuvaletlerin zeminleri, klozetler, lavabolar, musluk ve batarya başlıkları, kapı kolları sık sık temizlenir, dezenfekte edilir ve izlenebilirlik kayıtları ise “Temizlik Kayıt Formu”nda tutulmaktadır.

 

22- Misafirlerin ve personelin otelimizin tüm alanlarını kullanırken uymaları gereken sağlık ve hijyen kuralları hakkında bilgilendirilmesi tesis girişlerinde yapılmaktadır ve bu kuralların personele tebliği yapılmıştır.

 

23- Misafir ve personelde hasta, semptomlu, şüpheli durumların varlığı ve acil hallerde en yakın hastane bilgileri; Antalya Eğitim Araştırma Hastanesi /  Varlık mah. Kazım Karabekir Cd. 07100 Muratpaşa/Antalya – Telefon: (0242) 249 44 00 ya da 112 acildir.

 

24- Hastalık belirtileri gösteren personel/misafirle ilgilenecek tesis görevlisinin;

 

Adı- soyadı: Gaye Gülkokan Üstün – İletişim bilgisi: 0535 202 33 99

 

Tesis görevlisinin şüpheli veya pozitif vaka durumda olan kişilere yaklaşımı aşağıdaki şekilde uygulanacaktır; Diğer konuklardan ivedilikle ayrılıp, maske takılması sağlanarak sağlık birimine başvurmaları sağlanır. Kişi ile aynı odayı paylaşanların cerrahi (tıbbi) maske takması sağlanır. Eğer olası olguya refakat etmezlerse odalarında izole edilmeleri sağlanır. Kişinin başvurduğu sağlık birimi tarafından, İl/İlçe Sağlık Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar Birimine ivedilikle bilgi verilir. Bulaşıcı hastalıklar birimi, olası olgu yönetim şemasına göre olguyu yönetir. Temaslılarını saptayarak, temas özelliklerine göre (yakın temaslı, temaslı) gerekli izlem prosedürlerini başlatır.

 

25- Covid-19 tanısı kesinleşen hastanın odası 24 saat süreyle havalandırılır ve boş tutulması sağlanır, sonrasında temizlik personeli maske, eldiven, siperlik ve koruyucu kolluk ekipmanlarını takarak, detaylı bir şekilde su ve deterjanla temizlenir ve dezenfekte edilir. Bu işlemler sonrasında odaya yeni kişi alınabilir. Oda temizliği esnasında temizlik görevlisinin kullandığı ekipmanlar mutlaka değiştirilir.

 

26- Tesis içi salgın tedbir planı kapsamında uyulacak kurallar tesisimiz girişlerinde, lobi, misafir odaları, açık alanlara konulmuştur .

 

27- “Tesis içi salgın tedbir planı” kapsamında, misafirler tarafından kullanılacak konaklama tesisinin bünyesinde bulunan tüm bölümler/alanlar için bu genelge kapsamında uyulması gereken tüm kuralların denetiminden sorumlu personel olarak denetleme görevlisi Gaye Gülkokan Üstün’dür.

 

28-  Konaklama yapacağınız her oda bir önceki misafirden sonra uygun dezenfekte, temizlik ve havalandırma işlemi yapıldıktan sonra yeni gelen misafire verildiğinden oda değişikliği konusunda kısıtlı imkanlarla yardımcı olunabilmektedir. Misafirimizin özellikle istediği oda kurallara uygun olunca verilebileceğinden bu konuda ve yukarıdaki tüm kurallar için tüm misafirlerimizden korona virüs süresince anlayışları için teşekkür ediyoruz.

 

Otel İçi ve Servise İlişkin Kurallar

 

Bahçe dış alan kahvaltı servisi masaları, giriş alanı , ilave salonlar gibi genel alan kullanımları ve açık alanlar dahil tesisin tamamı sosyal mesafe planına uygun olarak düzenlenir. Tesisin içinde veya dışarısında sıra oluşabilecek her yerde (lavabo önleri, sigara içme alanları vb.) 1,5 metre ara ile sosyal mesafe işaretlemeleri yapılmıştır.

Servis yapılan masalar arası mesafe 1,5 metre, yan yana sandalyeler arası 60 cm olacak şekilde düzenlenmiştir.

Misafir sayısı maksimuma ulaştığında içeri müşteri alınmayacaktır.

Mesafe ve oturma düzeni kuralları, aynı aileden olan misafir grubu için uygulanmayacaktır.

Servis personeli, servis esnasında mesafe kurallarını korumaya ve temastan kaçınmaya özen gösterecektir.

Yemek masaları ve sandalyeler, servis malzemeleri, peçetelik gibi malzemelerin her misafir kullanımından sonra silinerek uygun şekilde temizliği ve dezenfeksiyonu sağlanacaktır.

Kullanılacak metal çatal, kaşık, bıçaklar gerekli hijyen şartlarında temizlendikten sonra hijyen şartlarında kapalı ortamlarda muhafaza edilerek misafiririn hizmetine  sunulacaktır.

Şeker, tuz, baharatlıklar kaldırılacak, bunun yerine tek kullanımlık baharatlıklar ile servis sağlanacaktır.

Mümkün olduğunca temassız ödeme alınacaktır. Temaslı pos cihazı kullanılması halinde, her kullanımdan sonra cihazın temizlik ve dezenfeksiyonu yapılacaktır.

Resepsiyon alanında ödeme alan personel maske veya siperlik kullanacaktır. Kasa önünde sıra beklerken durulması gereken yerlere, müşterilerin aralarında en az 1,5 metre mesafe olacak şekilde yer işaretlemesi yapılacaktır.

 

 

Temizlik, Hijyen ve Havalandırma Kuralları

 

Tüm alanların temizliği, yüzeyin niteliğine göre standartlara uygun ürün kullanılarak, uygun sıklıkta yapılacaktır.

İşletmenin tamamında kapı kolları, elektrik düğmeleri, pos cihazı, televizyon kumandası, telefon, bilgisayar klavyesi,  masa üstleri gibi el temasının yoğun olduğu yüzeyler sık sık su ve deterjanla temizlenecek ve dezenfeksiyonu sağlanacaktır.

Genel kullanım alanları, resepsiyon ve dış bahçe alanı kahvaltı yerinde dezenfektan bulundurulacaktır.

Tuvaletlerin zeminleri, klozetler, pisuarlar, lavabolar, musluk ve batarya başlıkları, kapı kolları sık sık temizlenecek ve dezenfeksiyonu sağlanacaktır.

Temizlik yapan personel kişisel koruyucu ekipman (eldiven, maske, siperlik) kullanacak, işlem sonrası ekipmanını belirlenen özel atık çöpüne atacak, su ve sabunla en az 20 saniye el temizliğini ve hijyenini sağlayacaktır.

Tuvaletlerde tek kullanımlık kağıt havlular kullanılacaktır. Devamlı sıvı sabun, tuvalet kâğıdı ve kâğıt havlu bulundurulacaktır.

Havalandırma ve klima sisteminin, bulaşık makinesi gibi araç, gereç, malzeme ve donanımın periyodik bakımları sterilizasyonu sağlanacaktır. Klima ve havalandırma sistemlerinin filtreleri periyodik olarak değiştirilecektir.

Tesisteki kapalı mahallerin tamamının sıklıkla kapı ve pencereleri açılarak doğal havalandırması sağlanacaktır.

 

Çalışanlara Yönelik Kurallar

 

İşletme bünyesinde görev alan personele işletmede uygulanacak plan, hijyenik malzeme ve koruyucu ekipmanların kullanımı konusunda  temel eğitim verilmiştir.

Misafire hizmet verecek tüm çalışanların (fiili olarak görev yaptıkları süre boyunca) maske veya yüz koruyucu siperlik kullanmaları zorunlu olacaktır.

Çalışanların sağlık kontrolü düzenli olarak yapılacak, birlikte yaşadığı kişilerin Covid-19 açısından izlenebilmesi için çalışanlardan periyodik bilgi alınacaktır.

Çalışanlarda hastalık belirtileri tespiti halinde en yakın sağlık kuruluşuna başvurması sağlanacaktır.

Covid-19 tanısı alan ya da Covid-19 temaslı olması nedeniyle takibe giren çalışanın en az 14 gün çalıştırılmaması esasına riayet edilecektir.

Personele, çalışma yerine, misafirler ve ortam ile temasına uygun kişisel koruyucu donanım (maske, tıbbi maske, eldiven, yüz koruyucu gibi) ile el antiseptiği sağlanacak ve kullanımı izlenecektir.

Çalışanların kıyafetlerinin günlük temizliği ve hijyeni sağlanacaktır.

Aynı vardiyada mümkün olduğunca aynı personelin çalıştırılmasına özen gösterilecektir.

Çalışanların ortak yemek yeme, dinlenme alanları mesafe koşullarına uygun olarak düzenlenecek, bu konuda gerekirse yer işaretleri, şerit, bariyer gibi düzenlemeler yapılacak, bu alanların temizliği ve kurallara uygun şekilde dezenfeksiyonu düzenli olarak sağlanacaktır.

 

 

Mutfak ‘a İlişkin Kurallar

 

Haşere ve zararlılarla mücadele hususları da gözetilerek COVID-19 tedbirlerine yönelik mutfak temizliği ve gıda güvenliğini içerecek şekilde tedbirler planlanacaktır. Belirlenecek sorumlu personelce bu tedbirlere uyulup uyulmadığı sürekli kontrol edilecektir. Gıda güvenliği ve mutfak hijyeni uygulamalarının ilgili mevzuat ve yönetmeliklere uygun yapılması sağlanacaktır.

 Mutfak alanında el ve vücut hijyeni için gerekli ekipman bulundurulacaktır. Mutfak ve pişirme alanlarına görevli olmayan personel giremeyecektir.

Bütün gıdalar kapalı dolaplarda veya üzeri kapalı şekilde muhafaza edilecektir.

Çapraz bulaşmayı önlemek için, işlem görmemiş gıda maddeleri ile hazırlanmış gıdalar mutfakta birbirlerinden ayrı yerlerde muhafaza edilecektir. Ayrıca, hiçbir gıda maddesi zeminle temas ettirilmeyecektir.

Mutfak ve ilişkili alanların, mutfakta kullanılan her türlü donanım ve ekipmanın, tezgâh ve saklama alanlarının temizlik ve hijyeni düzenli olarak sağlanacaktır. Elle sık temas eden yüzeyler düzenli olarak silinecek ve dezenfekte edilecektir.

Mutfak personelinin çalışma esnasında iş kıyafeti ve kişisel koruyucu ekipman (maske, siperlik) kullanmaları, ellerini düzenli olarak yıkamaları ve antiseptik ile temizlemeleri sağlanacaktır.